اعتصاب اعتراضی رانندگان اتوبوسرانی در ارومیه؛ آذربایجان‌غربی

رانندگان سازمان اتوبوسرانی اورمو در اعتصاب به سر می‌برند. آنان به دلیل قطع یارانه اتوبوس‌ها، کاهش درآمد، عدم پرداخت حق بیمه و تسهیلات در اعتصاب می باشند.

گفته می شود؛ این اعتصاب از روز شنبه ۲۹ آذر آغاز شده است. رانندگان اعلام داشته اند که «تا زمانی که شهرداری اورمو به مطالبات آن‌ها پاسخ نگوید، به اعتصاب ادامه خواهند داد.»

حدود ۳۰۰ راننده که خود نیز مالک اتوبوس ها می باشند، در ناوگان اتوبوسرانی شهری اورمو فعالند.

برخی مطالبات رانندگان خودمالک سازمان اتوبوسرانی اورمو یارانه ای است که از سال ۹۳ تا کنون به تعویق افتاده و وعده‌های اتوبوسرانی اورمو در سال‌های بعد نیز تحقق نیافته است.

همه گیری کرونا شرایط کار این رانندگان را دشوارتر کرده و درآمد آن‌ها به شدت کاهش یافته است. تعداد مسافران و به تبع آن درآمد رانندگان خصوصی تقریبا به نصف رسیده، هزینه نگهداری اتوبوس برای آن‌ها غیر قابل پرداخت است و گرانی و کمیابی وسایل یدکی هم مزید بر علت است.

رانندگان می‌گویند برخلاف شهرداری سایر شهرها از جمله تهران و تبریز که ماهانه حدود چهار میلیون تومان بابت خسارت کرونایی به رانندگان خودمالک کمک می‌کنند، شهرداری اورمو بودجه‌ی کمک به رانندگان را جای دیگری خرج می‌کند و در یک سال گذشته تنها یک بار حدود دو میلیون تومان به هر راننده پرداخت شده و مبلغ اندکی نیز در ارتباط با بیمه و هزینه‌های اتوبوس به حساب آنها واریز شده است.

شهردار اورمو نیز به صراحت گفته است نمی‌تواند به خواست رانندگان پاسخ مثبت بدهد. او در واکنش به اعتصاب و تجمع رانندگان تهدید کرده رانندگان دیگری را جایگزین می‌کند و افزوده است: «اگر پنج نفر از رانندگان تجمع کنند، بی تردید ۱۰ نفر دیگر حاضر هستند تا با شرایط موجود کار کنند.»

گوناز تی وی

Comments are closed.