برکسیت؛ گفتگوهای تجاری بریتانیا و اتحادیه اروپا وارد دوره حساس ۴۸ ساعته شد

قرار است در این مدت درباره ساز و کار فعالیت کشتی‌های ماهیگیری تصمیم گیری شود. مذاکرات بطور مشخص بر این موضوع متمرکز است که چند سال طول خواهد کشید تا سیاستهای جدید ماهیگیری به اجرا گذاشته شود.

دو طرف بر سر دسترسی به آبها برای ماهیگیری و چگونگی سهمیه بندی برای کشتی‌های بریتانیایی اختلاف داشتند و بنا بر اعلام مذاکره کنندگان اتحادیه اروپا «تا چند ساعت دیگر» تصمیم نهایی را در این باره می‌گیرند.

در حالی که بریتانیا بر حفظ حاکمیت خود بر آبهایش تاکید دارد و خواهان سهم بیشتری از صید برای کشتی‌های ماهیگیری خود است، اتحادیه اروپا نیز به دنبال یک دوره گذار طولانی و دریافت ضمانتی در موضوع دسترسی به مناطق ماهیگیری و نحوه توزیع عادلانه صیدها است.

هر تصمیمی که در ساعات پیش‌رو اتخاذ شود باید به تایید پارلمان اروپا نیز برسد و نمایندگان در پارلمان اعلام کرده‌اند که برای تایید نهایی این توافق «عجله‌ای» ندارند.

بریتانیا کمتر از دو هفته دیگر به پیروی از قوانین تجاری اتحادیه اروپا پایان خواهد داد و در صورت عدم دستیابی به توافق تجاری جدید تا اول ژانویه، دو طرف برای صادرات و واردات خود باید به قوانین سازمان تجارت جهانی مراجعه کنند؛ کاری که باعث افزایش قابل توجه هزینه‌های خرید و فروش کالاها و درنهایت افزایش قیمت تمام شده محصولات می‌شود.

کارشناسان بر این باورند که اگرچه هر دو طرف مایل به رسیدن به توافقی در آخرین روزهای باقی مانده هستند اما نمی‌خواهند به دلیل محدودیت‌های زمانی، تحت فشار قرار گرفته و مجبور به اعطای امتیازاتی به طرف مقابل شوند که بعدها پشیمان گردند.

یورونیوز

گوناز تی وی

Comments are closed.